SIAF 2016

Ďakujeme všetkým návštevníkom Medzinárodných leteckých dní SIAF 2016 na Sliači za ich veľký záujem, ktorý prejavili hodinkám zn. VOSTOK-EUROPE a predovšetkým nášmu ambasádorovi, majstrovi sveta v akrobatickom lietaní JURGISOVI KAIRYSOVI, ktorý najviac potešil svojím vystúpením všetkých milovníkov lietania. Jurgis Kairys predviedol to najlepšie akrobatické letecké majstrovstvo, aké mohli vidieť diváci na Sliači, a za to mu všetci srdečne ĎAKUJEME!

                                                                                                               ****************

Z množstva akrobatických kúskov, ktoré ukázal Jurgis Kairys na tohtoročných leteckých dňoch, by sme chceli vyzdvihnúť jeho slávny "J" manéver - Jurgisov podpis. Toľko slučiek na sliačskom nebi zatial ešte žiadny letec nepredviedol. Okrem svojho podpisu Kairys ukázal aj ďalšie akrobatické prvky ako "cobra" a "small loops". Bol prvým letcom, ktorý predviedol tieto náročné kúsky v 1992 roku. Miesto srdiečka, ktoré väčšinou kreslia letci v nebi, namaľoval sliačskemu obecenstvu smajlíka. V sobotu to bol klasický okrúhly smajlík a v nedeľu spojil smajlíka so srdom, ktoré chcel venovať slovenským divákom. J. Kairys nám prezradil, že je našim národom  úplne nadšený,  ako aj samotnou atmosférou na leteckých dňoch SIAF 2016, a určite sa k nám rád opäť vráti.


 


Budeme sa snažiť, aby sa Jurgis Kairys zúčastnil aj nasledujúcich Medzinárodných leteckých dní SIAF 2017 a ukázal nám  svoje akrobatické kúsky v sprievode hudby. Jeho hudobné vystúpenie je skutočne nezabudnuteľným zážitkom.


 

Jurgis Kairys už niekoľko rokov lieta vo farbách VOSTOK-EUROPE   a svojimi majstrovskými kúskami potvrdzuje novú filozoviu značky

                                   

      Jurgis Kairys sa narodil v Šaripove Krasnojarskej oblasti 6. mája 1952. V roku 1959, keď mal Jurgis 6 rokov, vrátil sa spolu s rodičmi do Litvy. Už od detstva sa zaujímal o lietanie, fascinovaný vtákmi a lietadlami, ktoré mohol pozorovať celé hodiny. V roku 1973 absolvoval letectvo na Technickej škole a stal sa inžinierom mechanikom. Od roku 1974 sa začal venovať akrobatickému lietaniu v kaunaskom leteckom klube.  V roku 1984 absolvoval Akadémiu civilného letectva v Petrohrade a stal sa inžinierom pilotom.
     
Technické znalosti boli nevyhnutné pre jeho leteckú kariéru. V 1974  získal svoju prvú medailu na majstrovstvách republiky. V 1976 sa stal členom
 elitného reprezentačného tímu.
     
Štýl akrobacie, ktorú Jurgis predvádza, bol vyvinutý pred viac ako tridsiatimi rokmi a podieľal sa na ňom spolu s priateľom Steponasom Artiskeviciusom. Obidvaja trénovali v litovských i sovietskych tímoch. Jurgisove inžinierske a letecké schopnosti sa dočkali ocenenia v 1989 roku, keď sa stal skúšobným pilotom konštrukčnej kancelárie "SUCHOJ" a podieľal sa na vývoji športových lietadiel SUCHOJ-26, 29 a 31. 
     Počas svojej leteckej karieri  
Jurgis získal na  majstrovstvách sveta v akrobatickom lietaní päť medailí vo voľnom štýle, a to dve zlaté a tri strieborné. Jurgis sa dvakrát stal celkovým šampiónom súťaže World Grand Prix Aerobatics.
V roku 2003 získal prvé miesto v Redbull Airrace v Zeltveg v Rakúsku a v 2009 získal striebornú medailu v súťaži WAC v Silverstone vo Veľkej Británii.
     
Jurgis vždy hľadal nové možnosti v  freestyle akrobacii. V roku 2004 mu Moskovský letecký inštitút upravil projekt lietadla a tak vzniklo jeho  "Juka" lietadlo. Odvtedy ho Jurgis dolaďuje, aby z neho mohol vyťažiť maximum pri svojich akrobatických vystúpeniach. 

    
Jurgis vyvinul niekoľko akrobatických obratov: "Slide pass" (1992), "Kairys Wheel" (1987), "Small Loop" (1992) a ako prvý úspešne predviedol menéver "Cobra" (1992) na leteckej výstave v Farnborough. Ako
prvý sa dokázal so svojim lietadlom vznášať ako vrtuľník.

     Všetky tieto zručnosti, skúsenosti a inovácie  robia z Jurgisa Kairysa jednotku v leteckej akrobacii a jeho prítomnosť na Medzinárodných leteckých dňoch  SIAF 2016 na Sliači zaručuje všetkým divákom skvelý zážitok. Kairys sa predstaví na ruskom lietadle SU-31. Suchoj Su-31 je ruské jednomotorové akrobatické lietadlo, vyrobené firmou Suchoj ako ľahšia a silnejšia verzia Su-29. Výroba lietadla začala v roku 1991 ako jednosedadlový typ na základe vývoja lietadla Su-29 so silnejším motorom Vedeneyev M-14PF a novým pristávacím podvozkom. Dolnoplošník prvý krát letel v júni 1992 ako Su-29T a prvé produkčné lietadlo malo leteckú premiéru v roku 1994.


Hlavné úspechy:

 1979 zlatá medaila v medzinárodnej súťaži v Maďarsku

 
1981 zlatá medaila na majstrovstvách Európy v Rakúsku

 
1982 zlatá medaila na majstrovstvách sveta v Rakúsku.
          

 1988 strieborná medaila v WAC 4 min. Freestyle na lietadle Su-26, bronzová medaila 

 
1990 Zlatá medaila v WAC 4 min. Freestyle 
na lietadle Su-26

 
1992 Tretie miesto na majstrovstvách sveta vo Francúzsku
         
Prvý testovací let Su-31,
         
Breitling Masters, strieborná medaila
         
Jurgis predviedol vo Farnborough svetovú premiéru manévrov Slip Hover pass, Cobra a Small Loops 

 
1993 Breitling Masters, 2 zlaté, 1 bronzová medaila, Su-31

 
1994 Zlatá medaila v WAC 4 min. Freestyle na Su-26
         
Breitling Masters, 2 zlaté, 2 strieborné medaily, Su-31

 
1995 Breitling Masters, 2 strieborné, 1 bronzová medaila, Su-31

 
1996 strieborná medaila v WAC 4 min. Freestyle na Su-26
         
FAIWGPA 1 Zlatá medaila, Su-31,
         Kairys bol prvým akrobatickým letcom, ktorý získal povolenie na prelet pod mostom v litovskom meste
Kaunas, Su-26

 1998 FAIWGPA 1 zlatá, 1 bronzová medaila, Su-31

 
1999 FAIWGPA dve zlaté medaily, Su-31.
          18. septembra počas svojho 25 minútového letu nad riekou Neris, kľukatiaciou sa cez Vilnius, podletel 10 mostov, pričom posledný bol vysoký len
          6 metrov. Svoje vystúpenie ukončil manévrom "mŕtva slučka" 


 2000 FAIWGPA 1 zlatá, 1 strieborná medaila, Celkový víťaz súťaže, Su-31
         Kairys ako prvý získal  oficiálne povoleníe na prelet pod mostom dole hlavou v litovskom meste Kaunas, 
Su-26

 2002 FAIWGPA Motegi v Japonsku, víťaz súťaže, Su-31

 
2003 Víťaz súťaže Red Bull Air Races, Zeltweg, Rakúsko, Su-26

 
2004 FAIWGPA Al Ain, Emirates, víťaz súťaže, "Juka"

 2005 FAI víťaz World Grand Prix 
              
FAI Centenary Air Show, Lausanne, Švajčiarsko.
                
Jurgis Kairys stáva celkovo najvyššej ktoré pilotovi viac ako 10 rokov FAI World
                
Grand Prix!
                
Jurgis Kairys získal prestížne ocenenie Trofeo Reggiani na súťaži v talianskom Milane

 
2006  Jurgis vyhral Al Ain pohár v sólovej akrobacii freestyle súťaže.

 2011
 Tretie miesto na majstrovstvách sveta v programe freestyl

*
*
*
*
*